Staszkiewicz (24.XI.2020)

rzeźba z metalu

Staszkiewicz (24.XI.2020)

Rzeźba z metalu Staszkiewicz, wykonałem na specjalne zamówienie klientki. za zadanie miałem wykonanie męskiej twarzy w formie ażurowej. Jako ,że dostałem wolną rękę w doborze tematyki profilu postaci a nie lubię tworzyć rzeźb nie posiadających historii, wybrałem postać Adolfa Staszkiewicza.

Na Pana Staszkiewicza natrafiłem czytając artkuł Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz. Dotyczył głosowania na projekt odbudowy nagrobka Pana Adolfa w ramach budżetu obywatelskiego. Niestety projekt nie uzyskał wystarczającego poparcia, ale dzięki niemu zainteresowałem się romantycznym życiorysem tego młodego człowieka.

Siedemnastoletni Adolf Staszkiewicz do Legionów Polskich wstąpił w sierpniu 1914 roku. W pierwszych tygodniach formowania tej jednostki i pierwszych miesiącach I wojny światowej. Został skierowany do służby w 2 pułku 11 kompanii Legionów. Uczestniczył w walkach frontowych w Karpatach i Bukowinie, Besarabii i na Wołyniu. Jak wspominali jego koledzy z okopów, Staszkiewicz jako członek sokoła, nie pił i nie palił. Jako żołnierz zgłaszał się ciągle na ochotnika. Przestrzegał równego podziału w służbie. Przez okres służby w Legionach uniknął ran i szpitali. Szybko awansował, najpierw do stopnia kaprala a po kursie podoficerskim do plutonowego. Po tzw. „kryzysie przysięgowym” dwukrotnie uciekał z niewoli, najpierw Niemcom, później Austriakom. 

Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Poległ 21 września 1920 roku mając zaledwie 23 lata. W 1921 roku jego ciało sprowadzono Kóz i z wojskowymi honorami pochowano na koziańskim cmentarzu. Adolfa Staszkiewicza pośmiertnie awansowano do stopnia porucznika, odznaczono Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości. Na jego grobie wzniesiono okazały nagrobek z piaskowca w formie obelisku. Według rodzinnej tradycji nagrobek miał być ufundowany przez samego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Grób Staszkiewicza był jednym z pierwszych miejsc pamięci w Kozach. W święta państwowe składano tam kwiaty, palono świece a młodzież zaciągała warty honorowe. Nagrobek Staszkiewicza nie przetrwał zawieruchy II wojny światowej – został zniszczony przez hitlerowców

W mojej rzeźbie chciałem uchwycić jego rysy w ten sposób aby całość prezentowała się niczym trójwymiarowy rysunek

W swoich autorskich rzeźbach z metalu, unikam oczywistości czy też aktualnych trendów. Przede wszystkim stawiam na oryginalność i niepowtarzalność aby mój wysiłek nie zginął w tłumie projektów innych twórców czy też rzemieślników. Właśnie unikalność i charakterystyczny styl moich prac gwarantują Państwu wzrost ich wartości z biegiem lat. Rzeźba z metalu „Staszkiewicz” jest częścią tego rozrastającego się dorobku twórczego a więcej o mnie znajdziecie Państwo w moim biogramie

UWAGA! PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE! Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

PARAMETRY:

WAGA: 4 kg

WYSOKOŚĆ: 39 cm

GŁĘBOKOŚĆ: 20 cm

SZEROKOŚĆ: 20 cm

Na zamówienie wykonam dowolną rzeźbę w dowolnych rozmiarach, z dowolnych materiałów i w dowolnej technice, która by Państwu odpowiadała najbardziej.

Dopasowuje także projekty do zaproponowanego budżetu klienta. Jest to popularna forma zwłaszcza w przypadku instytucji samorządowych czy stowarzyszeń.

Odległość do potencjalnego klienta nie ma znaczenia. Moje rzeźby z metalu można zobaczyć na żywo w Bielsku-Białej i Kozach, ale znalazły swoje miejsca także u wielu kolekcjonerów w całej Polsce, Europie, Ameryce Północnej czy Australii.

Status: sprzedany