Husarz (Towarzysz)

pomnik rzeźba z metalu stojący husarz polski wojownik z szablą siłacz atleta mięśniak rycerz polska batorówka Sarmata Polak husaria rycerstwo polskie
pomnik rzeźba z metalu stojący husarz polski wojownik z szablą siłacz atleta mięśniak rycerz polska batorówka Sarmata Polak husaria rycerstwo polskie rzeźba z metalu twarz husarza czupryna głowa szrama fryzura szlachetne rysy twarz wojownika Sarmata Polak pomnik rzeźba z metalu stojący husarz polski wojownik z szablą siłacz atleta mięśniak rycerz polska batorówka Sarmata Polak husaria rycerstwo polskie pomnik rzeźba z metalu stojący husarz polski wojownik z szablą siłacz atleta mięśniak rycerz polska batorówka Sarmata Polak husaria rycerstwo polskie

Husarz (Towarzysz)

…Najświetniejsze jej lata (husarii) przypadają na ostatnią ćwierć XVI w. i pierwszą ćwierć wieku XVII, kiedy to szarżom husarzy zawdzięczają Polacy szereg spektakularnych zwycięstw. To właśnie dzięki nim załoga polska stanęła na moskiewskim Kremlu, a polski królewicz został obrany carem (1610 r.). Doszło do tego po bitwie pod Kłuszynem (4 lipca 1610 r.), w której armia Rzeczypospolitej, w większości złożona z husarzy, rozbiła mniej więcej siedmiokrotnie liczniejszego nieprzyjaciela. To właśnie husarzom zawdzięczamy zwycięstwo nad trzykrotnie liczniejszymi Szwedami pod Kircholmem (27 września 1605 r.). To ich szarża pod Chocimiem (7 września 1621 r.) rozbiła i spędziła z pola piętnastokrotnie liczniejsze wojska tureckie. Widząc to, młody sułtan Osman II rozpłakał się z żalu i bezsilności”. To oni stanowili trzon wojsk królewskich, które w bitwie pod Lubieszowem (17 kwietnia 1577 r.) zmasakrowały sześciokrotnie większą armię złożoną z zaciągniętych przez zbuntowanych gdańszczan lancknechtów i z samych mieszczan. I to dzięki ich obecności pięciokrotnie liczniejsza armia wołosko-mołdawska pierzchła z pola bitwy pod Curtea de Argeş (25 listopada 1600 r.). To tylko kilka przykładów z długiej listy bitew, w których wsławiła się husaria.

Sława… to dla niej wielu husarzy gotowych było poświęcić życie, a bywało i tak, że właśnie sława towarzysząca tej formacji wzbudzała trwogę przeciwników i na sam widok husarii nieprzyjaciele brali nogi za pas….”

Husaria Duma Polskiego Oręża, Radosław Sikora, Kraków 2019

Husarz (Towarzysz husarski) ukończony został 19 grudnia 2021 roku. Praca nad nim od momentu koncepcji trwała prawie trzy lata, chociaż sam pomysł stworzenia Husarza pojawił się zdecydowanie wcześniej… Pierwotnie miał to być rycerz w pełnym rynsztunku na szarżującym koniu, jednak podobnych prac mnóstwo można znaleźć zarówno w historycznej jak i współczesnej sztuce.

Moja koncepcja uległa zmianie kiedy u znajomego fotografa znalazłem katalog z pracami artysty ceramika, który tworzył egzotycznych wojowników odzianych jedynie od pasa w dół i uświadomiłem sobie, że w naszej rodzimej kulturze nie występują tego rodzaju prace a wojownicy czy też rycerze zawsze odziani są w zbroję. A któż inny jak nie polski husarz właśnie jest symbolem rycerskości, potęgi, odwagi, hartu ducha i niezłomności ale i ogromnej dyscypliny.

W ten sposób zrodził się pomysł materializacji wizji mocarza, Towarzysza husarskiego odzianego w opięte portki zapinane na guzy i trzewiki z początku XVI wieku z atrybutem w postaci szabli „batorówki” trzymanej w dłoni.

Intrygujące oczodoły Towarzysza choć fizycznie są puste to z odległości wcale nie sprawiają takiego wrażenia. Miłośnikom słowiańskich wierzeń na myśl powinny nasunąć się kraboszki 🙂 a wielbicielom antyku greckie maski teatralne.

Resztę interpretacji rzeźby pozostawiam Państwa wyobraźni…

pióro
Pióro skrzydła husarskiego (kwiecień 2016). Pierwotnie miało być aktem erekcyjnym szarżującego Husarza

W swoich autorskich rzeźbach z metalu, unikam oczywistości czy też aktualnych trendów. Przede wszystkim stawiam na oryginalność i niepowtarzalność aby mój wysiłek nie zginął w tłumie projektów innych twórców czy też rzemieślników. Właśnie unikalność i charakterystyczny styl moich prac gwarantują Państwu wzrost ich wartości z biegiem lat. Rzeźba z metalu „Towarzysz” jest częścią tego rozrastającego się dorobku twórczego a więcej znajdziecie Państwo w moim biogramie.

Na zamówienie

Na zamówienie wykonam dowolną rzeźbę w dowolnych rozmiarach, z dowolnych materiałów i w dowolnej technice, która by Państwu odpowiadała najbardziej.

Dopasowuje także projekty do zaproponowanego budżetu klienta. Jest to popularna forma zwłaszcza w przypadku instytucji samorządowych czy stowarzyszeń.

Odległość do potencjalnego klienta nie ma znaczenia. Moje rzeźby z metalu można zobaczyć na żywo w Bielsku-Białej i Kozach, ale znalazły swoje miejsca także u wielu kolekcjonerów w całej Polsce, Europie, Ameryce Północnej czy Australii.

Status: dostępny ( prezentacja: Hall Pałacu Czeczów w Kozach)