Husarz (Towarzysz)

pomnik rzeźba z metalu stojący husarz polski wojownik z szablą siłacz atleta mięśniak rycerz polska batorówka Sarmata Polak husaria rycerstwo polskie
pomnik rzeźba z metalu stojący husarz polski wojownik z szablą siłacz atleta mięśniak rycerz polska batorówka Sarmata Polak husaria rycerstwo polskie rzeźba z metalu twarz husarza czupryna głowa szrama fryzura szlachetne rysy twarz wojownika Sarmata Polak pomnik rzeźba z metalu stojący husarz polski wojownik z szablą siłacz atleta mięśniak rycerz polska batorówka Sarmata Polak husaria rycerstwo polskie pomnik rzeźba z metalu stojący husarz polski wojownik z szablą siłacz atleta mięśniak rycerz polska batorówka Sarmata Polak husaria rycerstwo polskie

Husarz (Towarzysz)

ukończony został 19 grudnia 2021 roku. Praca nad nim od momentu koncepcji trwała prawie trzy lata, chociaż sam pomysł stworzenia Husarza pojawił się zdecydowanie wcześniej… Pierwotnie miał to być rycerz w pełnym rynsztunku na szarżującym koniu, jednak podobnych prac mnóstwo można znaleźć zarówno w historycznej jak i współczesnej sztuce.

Moja koncepcja uległa zmianie kiedy u znajomego fotografa znalazłem katalog z pracami artysty ceramika, który tworzył egzotycznych wojowników odzianych jedynie od pasa w dół.

Uświadomiłem sobie, że w naszej rodzimej kulturze nie występują tego rodzaju prace a wojownicy czy też rycerze zawsze odziani są w zbroję.

W ten sposób zrodził się pomysł materializacji wizji mocarza, Towarzysza husarskiego odzianego w opięte portki zapinane na guzy i trzewiki z początku XVI wieku z atrybutem w postaci szabli „batorówki” trzymanej w dłoni.

Intrygujące oczodoły Towarzysza choć fizycznie są puste to z odległości wcale nie sprawiają takiego wrażenia. Miłośnikom słowiańskich wierzeń na myśl powinny nasunąć się kraboszki 🙂 a wielbicielom antyku greckie maski teatralne.

Resztę interpretacji rzeźby pozostawiam Państwa wyobraźni …

pióro
Pióro skrzydła husarskiego (kwiecień 2016). Pierwotnie miało być aktem erekcyjnym szarżującego Husarza

W swoich autorskich rzeźbach z metalu, unikam oczywistości czy też aktualnych trendów. Przede wszystkim stawiam na oryginalność i niepowtarzalność aby mój wysiłek nie zginął w tłumie projektów innych twórców czy też rzemieślników. Właśnie unikalność i charakterystyczny styl moich prac gwarantują Państwu wzrost ich wartości z biegiem lat. Rzeźba z metalu „Towarzysz” jest częścią tego rozrastającego się dorobku twórczego a więcej znajdziecie Państwo w moim biogramie.

Na zamówienie

Na zamówienie wykonam dowolną rzeźbę w dowolnych rozmiarach, z dowolnych materiałów i w dowolnej technice, która by Państwu odpowiadała najbardziej.

Dopasowuje także projekty do zaproponowanego budżetu klienta. Jest to popularna forma zwłaszcza w przypadku instytucji samorządowych czy stowarzyszeń.

Odległość do potencjalnego klienta nie ma znaczenia. Moje rzeźby z metalu można zobaczyć na żywo w Bielsku-Białej i Kozach, ale znalazły swoje miejsca także u wielu kolekcjonerów w całej Polsce, Europie, Ameryce Północnej czy Australii.

Status: dostępny ( prezentacja: Hall Pałacu Czeczów w Kozach)