Jaina

maska etniczna naścienna ceramiczna gliniana
maska etniczna naścienna ceramiczna gliniana maska etniczna naścienna ceramiczna gliniana

Maska etniczna Jaina przedstawia twarz Majskiej kurtyzany. Inspirację zaczerpnąłem z niewielkiej figurki z VIII lub IX w.n.e. pochodzącej z cmentarza na wyspie Jaina, u zachodnich wybrzeży Jukatanu. Figurka w oryginale przedstawia starca unoszącego sukienkę młodej kobiety.

PARAMETRY:

WYSOKOŚĆ: 46cm

SZEROKOŚĆ: 24cm

WAGA: 2Kg

Sztuka Majów narodziła się z interakcji między społeczeństwami Półwyspu Jukatan i Meksykańskiego Wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, znanej jako cywilizacja Olmeków .

W pierwszym tysiącleciu p.n.e. artyści Majów zaczęli rzeźbić w kamieniu, stiuku, drewnie, kości, muszli i wypalanej glinie. W okresie klasycznym (ok. 250–900) władcy potężnych miast-państw, takich jak Tikal, Calakmul, Palenque i Copán zlecali wykonywanie dzieł sztuki pokrywających królewskie dwory. Po upadku królestw z okresu klasycznego, artyści Majów w północnych miastach, takich jak Chichén Itzá, czerpali wpływy ze środkowego Meksyku i południowej Ameryki Środkowej, zdobiąc swoje świątynie i tworząc spektakularne wizerunki swoich władców i bóstw.

Modelowane i rzeźbione prace z wypalanej gliny ukazują wirtuozerię Majów w tworzeniu realistycznych figurek oraz wyszukanych naczyń i kadzideł. Figurki, stworzone jako żywe istoty w małej skali, które mają być umieszczone w pochówkach członków rodziny, pokazują ekspresyjne i przejmujące sceny z codziennego i rytualnego życia Majów. Niektóre przedstawiają osoby w kostiumach podszywających się pod bóstwa lub inne postacie, kobiety w bogatej odzieży i biżuterii lub same bóstwa. Rzeźbiarze i garncarze Majów również umiejętnie odtwarzali rzeźbione płaskorzeźby lub misternie ręcznie modelowane sceny o znaczeniu mitologicznym.

Maska etniczna Jaina, została wykonana z gliny wypalanej w dwóch cyklach. Pierwszym (wypał biskwitowy) w temperaturze 900̊C przez 6 godzin, oraz drugim (ostry wypał) w temperaturze 1200̊C przez 7 godzin. Proces ten sprawia, że jest w maksymalnym stopniu odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Przewidywalna żywotność tej ceramiki, wykluczając szkodliwe działania mechaniczne to 2000-3000 lat!

Jeśli chcesz na bieżąco mieć wieści z mojej pracowni to zapraszam na swój facebook’owy fanpage Dariusz Fluder – Sculpture Artist. Natomiast po informację o mojej skromnej osobie zapraszam do lektury BIOGRAFII 🙂

UWAGA! PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE! Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Na SPECJALNE zamówienie wykonam dowolną rzeźbę w dowolnych rozmiarach, z dowolnych materiałów i w dowolnej technice, która by Państwu odpowiadała najbardziej.

Status: dostępny na zamówienie

Cena: napisz/zadzwoń

Do śledzenia NOWOŚCI, WYDARZEŃ, etapów TWORZENIA, Zapraszam na Facebook lub Tweeter