Tchokwe

maska etniczna naścienna ceramiczna gliniana
maska etniczna naścienna ceramiczna gliniana maska etniczna naścienna ceramiczna gliniana maska etniczna naścienna ceramiczna gliniana

Maska etniczna Tchokwe inspirowana jest sztuką plemienia Tchokwe z Południowo-zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Pierwowzór używany był w rytuałach rozpoczęcia inicjacji seksualnej oraz obrzędach płodności i dobrobytu.

Sztuka tworzona przez lud Chokwe nawiązuje do ich wierzeń. Rzeźby przedstawiają wizerunki przodków, z których najważniejszy jest Chibinda Ilunga, przedstawiona w formie stojącej z ugiętymi nogami.

Najważniejszym bóstwem i stwórcą dla Chokwe jest Kalunga. Czczą również duchy, bóstwa i przodków. Zwracają się do nich za pośrednictwem szamanów.

W dniu dzisiejszym Chokwe praktykują dyfuzyjną mieszankę chrześcijaństwa i animizmu.

PARAMETRY:

WYSOKOŚĆ-30 cm
SZEROKOŚĆ-20 cm
WAGA- 1,5 Kg

Maska etniczna Tchokwe, została wykonana z gliny wypalanej w dwóch cyklach. Pierwszym (wypał biskwitowy) w temperaturze 900̊C przez 6 godzin, oraz drugim (ostry wypał) w temperaturze 1200̊C przez 7 godzin. Proces ten sprawia, że jest w maksymalnym stopniu odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Przewidywalna żywotność tej ceramiki, wykluczając szkodliwe działania mechaniczne to 2000-3000 lat!

Jeśli chcesz na bieżąco mieć wieści z mojej pracowni to zapraszam na swój facebook’owy fanpage Dariusz Fluder – Sculpture Artist. Natomiast po informację o mojej skromnej osobie zapraszam do lektury BIOGRAFII 🙂

UWAGA! PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE! Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Na SPECJALNE zamówienie wykonam dowolną rzeźbę w dowolnych rozmiarach, z dowolnych materiałów i w dowolnej technice, która by Państwu odpowiadała najbardziej.

Status: dostępny na zamówienie

Cena: napisz/zadzwoń

Do śledzenia NOWOŚCI, WYDARZEŃ, etapów TWORZENIA, Zapraszam na Facebook lub Tweeter