Nixie

akt kobiecy stojąca kobieta
rzeźba z metalu dariusz fluder stojąca tyłem naga kobieta naga kobieta w mieście warszawa akt

Nixie (II.2016). Rzeźba z metalu. Wykonałem ją z milimetrowej stalowej blachy w technologii, którą wypracowałem empirycznie, ewoluując przez lata poprzez kolejne prace. Podstawowymi narzędziami był półautomat spawalniczy i szlifierka. Praca nad Rusałką zajęła mi w sumie pół roku. Ta wielowymiarowa rzeźba zawiera w sobie mnóstwo symboliki i emocji, które z pewnością sprawne oko i wyobraźnia widza wychwyci. Praca ta była początkiem ścieżki  którą podążam.

Genealogia

Nixie, w tłumaczeniu z łaciny na język polski oznacza Rusałkę, starosłowiańską urodziwą boginkę zamieszkującą góry, lasy, pola, rzeki i jeziora. Rusałki uwodziły młodych mężczyzn swoją urodą, przenikliwym namiętnym spojrzeniem, uwodzicielskim ciałem i głosem. Wprowadzały wybrańców w ekstatyczny dialog lub wyczerpujący taniec zakończony zgonem samca.
Moja rzeźba przywołuje wspomnienia minionych miłości i fascynacji kobietami, które były mi bliskie. W tej jednej postaci personifikują się ich wszystkie cechy antropologiczne, fizyczne, seksualne czy psychologiczne.
Uśmiech Mony Lizy, pewne lecz tajemnicze spojrzenie, napięcie mięśni ramion, imponujący wzrost, uwydatnione biodra, piersi i pośladki, smukłe dłonie, wyraziste usta ale i asymetryczne ramiona, przetarcia na ciele, rany… Rany na duszy… osadzone głęboko , ale widoczne w oczach i postawie.
Jednak Nixie łagodnie przechodzi pomiędzy dwiema żmijami oplatającymi się wokół jej stóp, wyraźnie nie chcąc uczynić im krzywdy. Żmije, również nie sprawiają wrażenia agresywnych wobec niej…
Nixie jest ciałem i duszą kobiety…

Nixie, jak i późniejsze podobne stylistycznie prace, stała się również odzwierciedleniem mojej genetycznej choroby skóry na którą cierpię od 2003 roku. Choroba ta, wpierw sprowadziła mnie na kraniec egzystencji, aby ostatecznie wzmocnić i uodpornić na wszelkie przeciwności ludzi i losu.

Zawsze pragnąłem stworzyć rzeźbę w technice, która była by jedyna w swoim rodzaju. Staram się omijać w swojej twórczości powtarzalne schematy i zawsze dążę do indywidualizacji swoich prac. Dlatego proces twórczy pojedynczej rzeźby w stylistyce NIXIE zajmuje tyle czasu, ale dzięki efektowi końcowemu poświęcony trud jest godny swej wartości.

W swoich autorskich rzeźbach z metalu, unikam oczywistości czy też aktualnych trendów. Przede wszystkim stawiam na oryginalność i niepowtarzalność aby mój wysiłek nie zginął w tłumie projektów innych twórców czy też rzemieślników. Właśnie unikalność i charakterystyczny styl moich prac gwarantują Państwu wzrost ich wartości z biegiem lat. Rzeźba z metalu „Nixie” jest częścią tego rozrastającego się dorobku twórczego a więcej o mnie znajdziecie Państwo w biogramie.

UWAGA! PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE! Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

PARAMETRY:

WAGA: 100kg

WYSOKOŚĆ: 230cm

Na SPECJALNE zamówienie wykonam dowolną rzeźbę w dowolnych rozmiarach, z dowolnych materiałów i w dowolnej technice, która by Państwu odpowiadała najbardziej. 

Dopasowuje także projekty do zaproponowanego budżetu klienta. Jest to popularna forma zwłaszcza w przypadku instytucji samorządowych czy stowarzyszeń.

Odległość do potencjalnego klienta nie ma znaczenia. Moje rzeźby z metalu można zobaczyć na żywo w Bielsku-Białej i Kozach, ale znalazły swoje miejsca także u wielu kolekcjonerów w całej Polsce, Europie, Ameryce Północnej czy Australii.

Status: dostępny (prezentacja: Black-Color-Studio, Bielsko-Biała ul. Powstańców Śląskich 6)